Saklambaç Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?


Saklambaç Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Buoyun için en az üç kişi yeterlidir ama saklambaç oyununda ne kadar çok oyuncu varsa o kadar eğlenceli olur. Tekerleme söyleyerek yada kura çekerek bir ebe belirlenir. Ebe bir duvara, ağaca yada yaslanabileceği herhangi bir yere önünü dönerek saymaya başlar. Ebenin yaslandığı yere kale denir. Ebe en az 50'ye kadar yüksek sesle sayar. Bu sırada diğer oyuncular, ebe saymasını bitirene kadar görünmeyecekleri yerlere saklanırlar.
Ebe dışından saymayı bitirince Oldu. Önüm arkam sağım solum sobe. Saklanmayan ebe diye bağırır ve gözünü açar. Ve diğer oyuncuları bulmaya çalışır. Diğer oyuncular ise ebenin kalenin başından ayrılmasını beklerler ve mesafeyi yeterli görünce ebenin saydığı yere koşarak elleriyle vurular ve sobelerler. Sobeliyen kişiler ebe olmaz.
Ondan sonra ebe diğerlerini bulmaya çalışır. Ebe saklananlardan birini gördüğünde adını söyler ve sobeler. Sobelenen ebe olur. Eğer ebe bir kişiyi görüpte onun adını yanlış söylerse diğer oyuncular saklandığı yerden çıkar ve çanak çömlek patladı diye bağırırlar. Ve ebe olan kişi yeniden ebe olur.

Bu oyunda ebe birisini uzun süre aradıysa ve bulamadıysa o kişinin ismini söyleyip kurt diye bağırır ve ismini söylediği oyuncu tek ayak üstünde gelerek sobeler fakat ebe kurt dediği zaman oyuncuyu sobeleyemez.


-Çocuklar Bu Oyunları Oynamalı
-Garipler Semahı Oyunu
-Gölge Kovalamacası Nasıl Oynanır?
-Yerden Yüksek Nasıl Oynanır?
-Ankara Yöresi Kaşıklı Zeybek Oyunları
-13-15 Aylık Çocuk İçin Oyuncak ve Öğretici Değeri
Eski Sevgiliden İntikam
O-X-O
Küçük Kız Evde
Kral Leonidas
Patron Döv 2
Kırmızı Işık
Seksi Hemşire
2 Dünya Savaşı
Kızı Gıdıklayın
İbrahim Tatlises Oyunu
Film Ajansı
Sahil Kaçamağı
Karınca Ezme
Merlin Camelot Savunması
Cezalı
Baltalı Avcı